Június végén adták át a borsi Rákóczi-várkastély felújított épületét. A reneszánsz épület restaurálása a szakemberek szerint az évszázad felvidéki felújítása, az épületben a Mome kreatív csapata által megálmodott, nagyszabású, interaktív Rákóczi és kora című kiállítás várja a látogatókat. A határainkon túli magyar műemlékek megtalálásával és felújításával foglalkozó Teleki László Alapítvány igazgatójával, Diószegi Lászlóval beszélgettünk.
2021. július 14. 12:26
p
4
1
0
Mentés
Ferenczi-Bónis Orsolya interjúja a Mandiner hetilapban.
Rettenetes állapotban volt a borsi kastély. Ezért számít rendkívülinek a felújítás?
A várkastély kivételes jelentőséget az adja, hogy II. Rákóczi Ferenc vezérlő fejedelem szülőhelye. Az is különlegessé teszi, hogy a Kárpát-medencei kastélyok többségével szemben nem pusztult el. Valóban nagyon rossz állapotban volt, de a főfalak álltak, még a reneszánsz ablakok és ajtók faragott kőkereteit és a lépcsőmaradványokat is meg lehetett találni. Örökségvédelmi szempontból rendkívüliségét az adja, hogy a felvidéki magyar reneszánsz építészet egyik legszebb és legjelentősebb emléke.
Sokak régi álma volt a felújítás, de csak 2013-ban kapott lendületet.
A község lakosságának, az ottani magyarságnak régi álma volt a felújítás, a rendszerváltozást követően el is kezdődtek karbantartási-helyreállítási munkálatok, de forráshiány miatt mindig elakadtak. 2013-ban Áder János köztársasági elnök karolta fel az ügyet, és akkori szlovák kollégájával, Iván Gašparovičcsal megállapodott abban, hogy a két állam együttműködik a kastély felújításában. A tervezési-szervezési szakaszt követően 2018-ban a Teleki László Alapítványt kérték fel, hogy dolgozzon ki egy konstrukciót a felújítás leghatékonyabb módjára. Az alapítvány feladata a külhoni magyar épített örökség kutatása és védelme – a Rómer Flóris-terv és az Árpád-ház program keretében több mint száz műemléket újít fel.
Nyilván hatalmas tapasztalattal rendelkeznek…
A feladat meglehetősen bonyolult volt, mert a műemléki felújítás mellett – amely önmagában egy hihetetlenül nagy ívű projekt – ki kellett találnunk azt is, hogyan biztosíthatjuk a fenntarthatóságát mindannak az infrastruktúrának, amit kiépítünk.
Hogyan tudják biztosítani, hogy a magyar kormány támogatásából megvalósuló felújítás hosszú távon is az eredeti célt szolgálja?
A koncepció kidolgozása során arra jutottunk, hogy a magyar érdekek hosszú távú biztosítása érdekében a tulajdonos Borsi község önkormányzata és a magyarországi támogató képviselője, a Teleki László Alapítvány közösen alapít egy nonprofit szervezetet, amely a felújítást végzi. Így biztosítható, hogy a felújított épület a jövőben is Rákóczi szellemiségét és örökségét hordozza.
A műemléki felújítás mellett ki kellett találnunk azt is, hogyan biztosíthatjuk a fenntarthatóságát mindannak az infrastruktúrának, amit kiépítünk”
Hogyan lehet alkalmassá tenni arra a kastélyt, hogy az idelátogatók megtapasztalják Rákóczi szellemi örökségét?
Létrehoztunk egy nagyszabású, II. Rákóczi Ferencet és korát bemutató kiállítást, így a látogatók nemcsak az épületet látják, hanem valóban megtapasztalják a fejedelem szellemiségét is.
Azonkívül, hogy köztereket nevezünk el róla, Rákóczi mintha kevésbé lenne jelen a nemzeti köztudatban például Széchenyihez vagy Kossuthhoz képest.
Valóban, hajlamosak vagyunk méltatlanul megfeledkezni róla, pedig a történelmünk első olyan kiemelkedő személyisége, aki a magyar szabadság eszméjéért, a független Magyarországért harcolt. 1848 és 1956 nemzeti hőseinek elődje, visszaemelése a társadalmi tudatba a feladatunk – a kiállítás is ezt a célt szolgálja.
Az Iron Lady becenévre hallgató világklasszis úszó a visszavonulása óta először szólalt meg. Az interjúban többek között arról is beszélt, hogy ha a meglévő tudásával visszamehetne tizenöt éves korába, mindent teljesen másként csinálna, és akkor most valószínűleg sokkal sikeresebb pályafutást tudhatna maga mögött.
Súlyos betegsége idején hazugsággal vádolták meg őt Donald Tuskék, és most lengyel szenvedélyességgel beszél hazája helyzetéről Zbigniew Ziobro, a korábbi lengyel igazságügyi miniszter. Interjúnk!